Czego nie wiesz na temat endoskopii i innych badań

się bronchofiberoskopią. Pierwszy opis badania bronchoskopowego przy pomocy sztywnej rurki podał w 1897 Gustav Killian, a badanie z użyciem giętkiego bronchofiberoskopu zostało po raz pierwszy wykonane w 1967 przez Ikedę w Jap

Czego nie wiesz na temat endoskopii i innych badań

Krótka definicja z Wikipedii. Endoskopia Badania endoskopoweedytuj

Aktualnie wykonuje się badanie bronchoskopowe przy użyciu giętkiego wziernika ? fiberoskopu, a badanie takie nazywa się bronchofiberoskopią.

Pierwszy opis badania bronchoskopowego przy pomocy sztywnej rurki podał w 1897 Gustav Killian, a badanie z użyciem giętkiego bronchofiberoskopu zostało po raz pierwszy wykonane w 1967 przez Ikedę w Japonii.

Badanie wykonuje się u chorego leżącego na plecach lub w pozycji siedzącej. Obowiązuje wykonanie znieczulenia miejscowego łuków podniebiennych, tylnej ściany gardła, krtani i dróg oddechowych poniżej krtani roztworem lignokainy. Dodatkowo stosuje się także tak zwaną płytką sedację podając badanemu dożylnie fentanyl lub midazolam.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Kontrolowanie badań endoskopowych

Przeprowadzanie badań endoskopowych wydaje się być bardzo proste, jednak nie można zapominać o tym, że ich nieprawidłowe wykonanie może być bardzo szkodliwe dla pacjenta. Wobec tego należy stale kontrolować proces wykonywania badania endoskopowe. Tylko wówczas będzie można mieć pewność, że jego wykonanie pozwoli na ustalenie stanu zdrowia pacjenta i nie będzie dla niego uciążliwe. Obsługą badań endoskopowych zajmują się więc najwyższej klasy specjaliści, którzy dobrze znają się nie tylko na samym przeprowadzaniu tego rodzaju badań, ale również na objawach tych chorób, które mogą być powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem różnych narządów wewnętrznych. Dzięki temu mogą oni w prawidłowy sposób wykorzystywać stwierdzony przez siebie stan zdrowia pacjenta.


Źródłem światła było światło słoneczne odbite

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra. Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia



© 2019 http://temperatura.gniezno.pl/