Jak ulżyć schorowanej starszej osobie. O domach opieki

ek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia. W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają s

Jak ulżyć schorowanej starszej osobie. O domach opieki

Cytat z Wikipedii: Starość

Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia.

W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne, ulegają atrofii. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70-90 lat, rekordziści dożywają 120 lat, przy czym statystycznie dłużej żyją kobiety. W Stanach Zjednoczonych w ciągu XX wieku przeciętna długość życia wydłużyła się z niecałych 50 lat do ok. 75 lat u mężczyzn, a ok. 80 lat u kobiet2.

Dożywanie sędziwego wieku wiąże się ze znacznym rozwojem medycyny. Jednakże wydłużanie życia u ludzi prowadzi do pojawiania się w strukturze społeczeństwa znacznego odsetka osób nie będących samodzielnymi, ze względu na np. zaburzenia układu nerwowego związane z chorobą Alzheimera, której objawami są m.in. zaburzenia pamięci, zachowania i osobowości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość


Co znaczy trzeci wiek? Wikipedia odpowiada

Trzeci wiek, także jesień życia ? starość, wiek emerytalny, podeszły wiek; okres zwykle uznawany za ostatni etap życia człowieka. Od niedawna mówi się jednak coraz częściej o okresie czwartego wieku: późnej starości (po 80 roku życia)12

Termin ten stosuje się co najmniej w dwóch znaczeniach:

W terminologii ekonomicznej umownym trzecim wiekiem jest okres poprodukcyjny człowieka, czyli najczęściej po 60?65 latach życia, w przeciwieństwie do okresu przedprodukcyjnego i produkcyjnego.
W znaczeniu społeczno-biologicznym jest to trzeci i ostatni okres po młodości (niepełnoletniość, niedojrzałość) i wieku średnim (pełnoletniość, zakładanie rodziny i wychowywanie potomstwa). W tym znaczeniu do okresu trzeciego wieku zalicza się umownie ludzi po 50. roku życia.
Określenie trzeci wiek jest eufemizmem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzeci_wiek


Dom opieki- jak wybierać

Wykształcony personel do opieki nad seniorami to ważna kwestia przy wyborze takiego miejsca dla naszego dziadka, czy babci. Nie można przecież oddać życia naszych najbliższych w ręce byle kogo. Jednak na szczęście już prawie każdy dom spokojnej starości ma w obsłudze pielęgniarki i lekarza przez całą dobę, więc wszystko jest na miejscu.

Wybór miejsca musi też być dokonany za zgodą samego zainteresowanego, czyli pensjonariusza, który przecież będzie musiał w tym miejscu przebywać. Dlatego nigdy nie należy dziadka (czy babci) stawiać przed faktem dokonanym, warto go zabrać z nami gdy chcemy wybrać dom starości.



© 2019 http://temperatura.gniezno.pl/