Kilka ciekawostek o wspinaczce i arborystyce

j i Środkowej, zajmująca się uprawą, pielęgnacją, a także badaniami drzew, krzewów, pnączy i innych wieloletnich roślin drzewiastych. Za ojca współczesnej arborystki uważany jest amerykański biolog i fitopatolog Alex Shigo. W w

Kilka ciekawostek o wspinaczce i arborystyce

Czym jest arborystyka?

Arborystyka (z łac. arbor ? drzewo) to dyscyplina praktyczna o podstawach naukowych rozwijająca się dynamicznie w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej i Środkowej, zajmująca się uprawą, pielęgnacją, a także badaniami drzew, krzewów, pnączy i innych wieloletnich roślin drzewiastych. Za ojca współczesnej arborystki uważany jest amerykański biolog i fitopatolog Alex Shigo.

W wymiarze naukowym arborystyka zajmuje się badaniami dendroflory - pojedynczych drzew, ich grup lub założeń kulturowych, a także wzrostu oraz reakcji na różnego rodzaju praktyki pielęgnacyjne i czynniki środowiskowe. W praktyce arborystyka obejmuje zespół takich działań jak m.in.: dobór drzew i krzewów, ich nasadzenia, nawożenie, zwalczania szkodników i patogenów, cięcie, formowanie oraz usuwanie (wycinka).

Arborystyka koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu drzew i krzewów w krajobrazie kulturowym, zazwyczaj w ogrodach, parkach i innych terenach zieleni. W związku z tym została wyodrębniona jako osobna dyscyplina, będąc dość ściśle powiązaną z architekturą krajobrazu, dendrologią, ogrodnictwem, leśnictwem, szkółkarstwem oraz sadownictwem.

Osoby działające praktycznie lub naukowo w arborystyce nazywane są arborystami lub "chirurgami drzew". Ten ostatni termin jest jednak powoli wypierany w związku z jego kontekstem, ograniczonym przede wszystkim do działań i zabiegów inwazyjnych, polegających głównie na wycince bądź redukcji koron drzew.

Zarządzanie ryzykiem, kwestie prawne, względy estetyczne oraz aspekty ekologiczne odgrywają współcześnie coraz większą rolę w praktyce arborystyki. Nowym kierunkiem rozwoju jest również wypoczynek, edukacja i rekreacja w domkach na drzewach, w tzw. parkach linowych bądź w formie wyczynowej ? wspinaczki na drzewa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arborystyka


Mała wspinaczka górska

Wiele osób decyduje się w trakcie pobytu w ośrodku górskim na odbycie małej wspinaczki po niezbyt wymagającej ścianie górskiej. Jednak nawet taka niewielka wspinaczka wymaga dobrego przygotowania, od sprawdzenia prognoz pogody, po dokonanie zakupu odpowiedniego sprzętu. Dlatego wiele osób po sprawdzeniu swojego sprzętu udaje się na zakupy do małego sklepu ze sprzętem wspinaczkowym, w którym można zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria wspinaczkowe, takie jak linki, haki wspinaczkowe i różne zabezpieczenia służące do umieszczania nóg w sprzęcie i podtrzymujące wspinacza. Ważne są także odpowiednie buty, rękawice i kurtki sportowe. Tak wyposażeni turyści mogą śmiało wyruszyć na zdobywanie swoich pierwszych szczytów.


Karabinki - rodzaje

Karabinki z blokadą zamka stosowane są w miejscach szczególnie istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Mechanizm dodatkowego zabezpieczenia przed otwarciem zamka może być:

zakręcany
przesuwny
bagnetowy
kombinacją powyższych.
W praktyce można spotkać się jeszcze z następującymi określeniami kształtu korpusu karabinka:

owal ? odpowiada X
D-kształtne (symetryczne i niesymetryczne)
trójkątne
nerkowate
kształt gruszki
HMS ? odpowiada H.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(wspinaczka)



© 2019 http://temperatura.gniezno.pl/