Plotery frezujące - co o nich wiesz?

eważ nie jest to tematyka obowiązkowa na podstawowych etapach edukacji. Zasadniczo, wszystkie sfery naszego życia rozwijają się w niesamowitym tempie, co nie zmienia jednak faktu, że są takie, które zmieniają się najdynamiczniej.

Plotery frezujące - co o nich wiesz?

Przykłady wyjątkowych wynalazków

Z pewnością zdecydowana większość naszego społeczeństwa nie ma większego pojęcia o wymieniowych w tytule tego tekstu zagadnieniach. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie jest to tematyka obowiązkowa na podstawowych etapach edukacji. Zasadniczo, wszystkie sfery naszego życia rozwijają się w niesamowitym tempie, co nie zmienia jednak faktu, że są takie, które zmieniają się najdynamiczniej. Jest to oczywiście technologia komputerowa, ale także przykładowo inżynieria produkcji. Przedsiębiorstwa wytwarzające rozmaite wyroby gotowe dokładają wszelkich starań do tego, aby zachodzące w nich procesy produkcyjne były jeszcze efektywniejsze oraz sprawniejsze. Wykorzystuje się obecnie przede wszystkim obrabiarki sterowane numerycznie, które są stosunkowo proste w obsłudze w porównaniu do maszyn sprzed kilkudziesięciu lat.


Jak precyzyjnie zrobić "dziurę"

W świecie ploterów frezujących i specjalistycznych frezarek CNC czasem pozostaje nieco miejsca na nie tak wielozadaniowe maszyny, jednakże wielce wyspecjalizowane i potrzebne w niektórych przypadkach. Wiertarki stołowe są jednym z takich przykładów - ich zastosowanie jest ograniczone, ale jeśli już są potrzebne wykonują niezwykle precyzyjną pracę najwyższej jakości.

Całość opiera się na sztywnej konstrukcji ramowej i szynie prowadzącej wiertło tylko w jednym kierunku - góra-dół. Sprawia to że otwór jest zawsze w idealnej płaszczyźnie i taki jak średnica wiertła - bez niepotrzebnych odchyłek. Element który wiercony - przeważnie o większych gabarytach lub twardszym materiale, który uniemożliwia jego swobodną obróbkę w innych maszynach - jest tymczasowo usztywniany w ramie i dokładnie pozycjonowany, następnie wiertło wraz z chłodziwem i tubą odprowadzającą opiłki biorą się do pracy. Wszystko efektywnie i przede wszystkim precyzyjnie.


Sposoby obróbki - wiórowa

Obróbka wiórowa ? rodzaj obróbki skrawaniem polegający na usuwaniu nadmiaru materiału narzędziami skrawającymi, których ostrza mają zdefiniowaną geometrię, a ich liczba jest ustalona. Oddzielony w czasie obróbki naddatek materiału zamieniony zostaje na wióry, a wykonywany proces przeprowadza się na obrabiarkach.

Sposoby realizacji obróbki wiórowej:

frezowanie ? kształtowanie płaszczyzn i powierzchni krzywoliniowych
toczenie ? do obróbki powierzchni obrotowych zewnętrznych i wewnętrznych
wytaczanie ? do obróbki powierzchni wewnętrznych
wiercenie ? wykonywanie otworów
rozwiercanie ? wykańczanie otworów walcowych
powiercanie ? powiększanie otworów walcowych
przeciąganie i przepychanie ? wykańczanie otworów niewalcowych
struganie i dłutowanie ? obróbka narzędziem wykonującym ruch posuwisto-zwrotny

Rodzaje obróbki wiórowej:

zgrubna
średnio dokładna
dokładna
bardzo dokładna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obr%C3%B3bka_wi%C3%B3rowa



© 2019 http://temperatura.gniezno.pl/