Szpitalne kartoteki online?

isy do lekarza onlineCoraz więcej rzeczy w naszym życiu dzieje się online, zamówienia jedzenia, zakupy, spotkania ze znajomymi, a może w przyszłości nawet zapisy do lekarza. Byłoby to z pewnością bardzo wygodne dla samych pacjentó

Szpitalne kartoteki online? Programy takie jak już niedługo będą obowiązkiem każdej placówki medycznej. Dobrze jest już teraz zakupić odpowiednie licencje, ale dlaczego jest to potrzebne. O tym w poście.

Zapisy do lekarza online

Coraz więcej rzeczy w naszym życiu dzieje się online, zamówienia jedzenia, zakupy, spotkania ze znajomymi, a może w przyszłości nawet zapisy do lekarza. Byłoby to z pewnością bardzo wygodne dla samych pacjentów, którzy czasami są w na tyle złym stanie zdrowia, że nie mogą sobie pozwolić na długie stanie w kolejce do lekarza. Z tego co wiem to póki co żadna Polska przychodnia nie stosuje systemu rejestracji online, a szkoda, ponieważ byłby to duży ukłon w stronę potrzebującego pacjenta.


Kto skorzysta na e-dokumentacjach medycznych?

W placówkach zdrowotnych w ciągu ostatnich paru lat można zauważyć znaczne zmiany w użytkowanej technologii. Zaczęło się od komputerów, dyskietek oraz faksów. A niebawem przychodnie i szpitale będą musiały pójść o krok dalej i zacząć korzystać z dokumentów w formie elektronicznej. Miedzy innymi kartoteki pacjentów będą musiały zostać przeniesione do specjalnych aplikacji, przygotowanych specjalnie do użytku przez te placówki.

Ma to swoje wady i zalety, z pewnością będzie to rozwiązanie wygodne dla osób obytych z technologią, jednak starsze osoby pracujące w tych placówkach mogą mieć problem z przestawieniem się na nowy sposób katalogowania i zapisywania informacji. Sumarycznie jednak najbardziej skorzystają na tym pacjenci, a to przecież oni powinni być najważniejsi.


Czym są systemy EDM? Cytat z Wikipedii

Rodzaje i zakres dokumentacji medycznej (która może występować zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej) został opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania1. Przepisy te regulują również sposób wytwarzania, przechowywania i udostępniania tej dokumentacji. Możliwość stosowania zamiennie dokumentacji papierowej, jak i elektronicznej dopuszcza w/w rozporządzenie, co dodatkowo potwierdzone jest w art. 56 ust. 1 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia2: ?Do dnia 31 lipca 2014 r. dokumentacja medyczna może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej?. Po tym terminie dokumentacja medyczna wszystkich rodzajów oraz w całym zakresie będzie musiała być prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczna_Dokumentacja_Medyczna



© 2019 http://temperatura.gniezno.pl/